E BORDRO
TAHLİL SONUÇLARI
BEBEK DOSTU
04.11.2014
3-9 KASIM ORGAN BAĞIŞI HAFTASI

Organ Bağışı Nedir?

Bir insanın organlarının bir kısmını veya tamamını, henüz sağlıklı iken, beyin ölümünün ardından başka insanlarda yararlanılmak üzere bağışlaması işlemine Organ Bağışı denir.

Hangi Organlarımızı Bağışlayabiliriz?

 Bir bakış açısıyla; organ bağışının, kan naklinden farkı yoktur. Hayat kurtarma anlamında, sağlıklı olan her organ bağışlanabilir. On sekiz yaşını doldurmuş ve doğru ile yanlışı ayırabilme yeteneğine sahip herkes, başta kalp olmak üzere, akciğer, böbrek, karaciğer ve pankreas gibi organlar; kalp kapağı, göz kornea tabakası, kas ve kemik iliği gibi dokuları bağışlayabilmekte ve bunlar günümüz tıp teknolojisinde nakledilebilmektedir. Bir kişi organlarını bağışlayarak birçok insana yaşama şansı verebilir. Türkiye'de birçok devlet ve üniversite hastane-sinde organ bağışı işlemleri yapılmaktadır. Ayrıca yaşarken yapılabilen (böbrek gibi) organ bağışı türleri de vardır. Bağışlanan organların nakledilmesi, Sağlık Bakanlığı'nın denetim ve gözetiminde, bilgisi dahilinde gerçekleştirilir. Çeşitli kurum ve kuruluşlar, zaman zaman organ bağışı kampanyaları düzenlemektedir.

2000 yılında, organ bağışı konusunda bir "Ulusal Koordinasyon Sistemi" oluşturularak, bakanlığın olanaklarıyla organ bekleyenler sistematik sıralamaya dahil edilmişlerdir. Organ bağışı;

Sağlık Müdürlüklerinde,
Hastanelerde,
Emniyet Müdürlüklerinde,
Organ nakli yapan merkezlerde,
Organ nakli ile ilgilenen vakıf, dernek vb.kuruluşlarda yapılabilir.

Organ Bağışı Birimimiz ve Başvuru Şekli?

Hastanemizde  Organ Bağışında bulunacak kişilerin hastanemiz Ameliyathane Sekreteri Ebru Karagöz'e (Tel:0536 588 64 42) başvuru yapmaları yeterli olacaktır. Başvurular Sağlık Bakanlığı sayfasında on-line olarak yapılmaktadır. Bilindiği üzere 18 yaşını doldurmuş tüm vatandaşlar organ bağışı yapabilir.

T.C vatandaşı olma zorunluluğu yoktur. Yanlızca Kimlik belgesi yeterlidir. Organ Nakli için sadece 15 dakikanızı ayırarak bir can kurtarabilirsiniz.

Doktor çalışma Listeleri

Doktor çalışma Listelerini
Görüntülemek için Tıklayınız...

Hastanemiz İhaleleri

Hastanemiz İhalelerini
Görüntülemek için Tıklayınız...

Hizmet Envanteri

Hizmet Envanteri ve
Standartlar Tablosunu
Görüntülemek için Tıklayınız...

© Tüm Hakları KUŞADASI DH'ne Aittir