E BORDRO
TAHLİL SONUÇLARI
BEBEK DOSTU
20.10.2014
1-7 EKİM EMZİRME HAFTASI

1-7 EKİM EMZİRME HAFTASI

Emzirme, çocuklara yaşam için en iyi başlangıcı sağlar. Ayrıca anne sağlığının korunmasında da rol oynar. Birçok çalışma, anne sütüyle beslenen çocukların daha az hastalandığını ortaya koymaktadır.

Dünya Sağlık Örgütü (WHO), bebeklerin ilk 6 ay, su dahil hiçbir ek gıda almadan, yalnızca anne sütüyle beslenmesini, daha sonra ek gıdalara başlanarak emzirmeye 2 yaşına kadar devam edilmesini önermektedir. Buna karşın annelerin büyük çoğunluğu bebeklerine yapay yiyecek ve içecekler vermeye oldukça erken dönemlerde başlamakta ve 2 yaşından çok önce anne sütüyle beslemeyi kesmektedirler.

Anne sütünün erken kesilmesinin veya erken dönemde ek besinler verilmesinin sık rastlanan nedenleri, annelerin emzirmede güçlüklerle karşılaştıklarında nasıl davranacaklarını bilememeleri veya sütünün yetersiz olduğunu düşünmeleridir.

Son yıllarda Sağlık Bakanlığı’nın çalışmaları ve bütün sağlık personelinin çabalarıyla ülkemizde ‘ilk 6 ay sadece anne sütü verme ve emzirme’ oranları giderek artmaktadır.

Bütün dünyada ‘Emzirme Haftası’ boyunca anne sütüne verilen önemin, çeşitli toplantılar ve iletişim araçlarıyla toplumun geniş kesimlerine yayılmasına çalışılmakta ve anne sütünün üstünlüğü tekrar hatırlatılmaktadır.

ANNE SÜTÜNÜN FAYDALARI

 

Anne sütünün yararları saymakla bitmez. Bebeğinizin bağışıklık sistemi gelişene kadar anne sütünde gerekli olan, onu hastalıklara karşı koruyan savunucu maddeler vardır. Ayrıca bazı alerjilere karşı da koruyucudur. Anne sütü bebekle anne arasındaki duygusal bağı arttırır ve bebeğin güvende hissetmesini sağlayacak tek yoldur. Bebeklerin en sık yakalandığı enfeksiyon hastalıkları daha az görülür. Bebeğin fiziksel ve zihinsel gelişimini en iyi şekilde sağlar. Her zaman hijyenik ve pratiktir. Bağışıklık sistemi yeterince gelişmemiş prematüre bebekler, anne sütünden özellikle çok yarar görürler.

Ayrıca:

Anne sütü bebeğiniz için özel bir bileşime sahiptir.

Sindirimi daha kolay besin maddesidir.

Beyin gelişimine katkıda bulunur ve zeka düzeyini arttırır.

Anne sütünün sıcaklığı her zaman vücut sıcaklığında olup istenilen derecededir.

Daha az sodyum ve protein içerir.

Daha iyi kalsiyum emilimi sağlar.

Her zaman steril ve pratiktir.

Alerji riski daha düşüktür.

Kabızlık ya da ishal problemi yaratmaz.

Bebekler daha sağlıklı olur.

Obezite olma olasılığı düşüktür.

Daha ekonomiktir.

Bebeğin ağırlık artışıyla anne sütünün yeterli olup olmadığı anlaşılır.

 

Doktor çalışma Listeleri

Doktor çalışma Listelerini
Görüntülemek için Tıklayınız...

Hastanemiz İhaleleri

Hastanemiz İhalelerini
Görüntülemek için Tıklayınız...

Hizmet Envanteri

Hizmet Envanteri ve
Standartlar Tablosunu
Görüntülemek için Tıklayınız...

© Tüm Hakları KUŞADASI DH'ne Aittir