E BORDRO
TAHLİL SONUÇLARI
BEBEK DOSTU
06.06.2014
31 MAYIS TÜTÜNSÜZ DÜNYA GÜNÜ ETKİNLİĞİ

31 MAYIS TÜTÜNSÜZ DÜNYA GÜNÜ ETKİNLİĞİ

 

 

     31 Mayıs Tütünsüz Dünya Günü etkinliği kapsamında 30 Mayıs 2014 Cuma günü saat 15:30 da hastanemiz bahçesinde sigarayı bırakan ve en az 1 yıldır sigara içmeyen hastalarımızın katılımıyla bir toplantı düzenlenmiştir. Toplantıya Başhekim yardımcısı, Sağlık Bakım Hizmetleri Müdürü, Hastane Müdürü, uzman hekimler, hemşireler, diğer yardımcı sağlık personeli ve yerel basın temsilcileri katılmıştır. Toplantıda Göğüs Hastalıkları Uzmanı Dr Seren ARPAZ bir konuşma yapmıştır. Bu toplantıda tütün kullanımının önemli bir halk sağlığı sorunu olduğu, tütün endüstrisinin saldırgan politikaları üzerinde durulmuştur. Ayrıca tütün bağımlılığının tedavi edilebilir bir hastalık olduğu ve sigara bırakma polikliniklerinin önemi konusunda bilgiler verilmiştir. Katılımcılar arasından duygu ve düşüncelerini, deneyimlerini paylaşmak isteyen hastalarımız da söz almışlardır. Geleneksel hale gelen bu toplantılarımızı daha da geliştirerek ileriki yıllarda da devam ettirmek isteğimizi belirterek gelecek yıl aynı yer ve saatte buluşmak üzere sözleştik.
 

       31 MAYIS TÜTÜNSÜZ DÜNYA GÜNÜ

 
     Dünya çapında önlenebilir ölüm nedenlerinin en başında sigara gelir. Hala yüz milyonlarca insan başta kendi sağlıkları olmak üzere iş arkadaşları, aileleri ve çocuklarının sağlığını etkileyerek sigara içmeye devam etmektedir. DSÖ' nün tanımına göre Tütün, üreticisinin önerdiği şekilde kullanıldığında tüketiciyi öldüren yegane üründür. Bu nedenle tütün endüstrisi lisanslı katiller olarak adlandırılır. Tütün kullanan her iki kişiden biri tütün kullanımına bağlı gelişen hastalıklar nedeniyle ölmekte, diğerleri ise hastalanmaktadır. Erişkinler arasında sigara içmek kabul edilebilir bir davranış olarak görüldüğü sürece çocukların ve ergenlerin denemesine engel olmak zordur. Tütün endüstrisinin tek amacı daha fazla satmak, bu yolda ne gerekiyorsa yapmak.

Böylesine acımasız, tehlikeli ve pervasız bir endüstrinin karşısında ülkeler vatandaşlarını korumak için çeşitli politikalar geliştirmektedirler: Tütün kullanımının ve koruyucu önlemlerin izlenmesi, toplumu tütün dumanından koruma, bırakmak isteyenlere yardım etmek, tütünün tehlikelerine karşı toplumu ve kullanıcıları uyarmak, tütün reklamlarının tanıtım ve sponsorluklarını yasaklamak, tütün vergilerini arttırmak.

Sigara fiyatlarının arttırılması tütün kontrolüne % 30, kamuya açık alanlarda sigara içiminin yasaklanması % 22, tütün kontrol çalışmalarına yeterli kaynağın ayrılması % 15, reklamların yasaklanması % 13, sigara bırakma çalışmaları ve paketlerin üzerine uyarı yazılarının eklenmesi % 10 oranında katkı sağlamaktadır.

Bilindiği üzere ülkemizde tütünle mücadele için 1996 yılında 4207 sayılı yasa çıkarılmış 2008 yılında da bu yasanın kapsamı genişletilmiştir. Böylelikle sigara tüketiminde % 12, sigarayla ilişkili hastalık başvurularında da % 20 oranında azalma sağlanmıştır. Ancak son yıllarda sağlanan başarının eski düzeyde olmadığı çeşitli kuruluşlarca saptanmaktadır. Kanunlarımıza sahip çıkmak ve takipçisi olmak vatandaş olarak sorumluluğumuz olmalıdır.

Kuşadası Devlet Hastanesi Sigara Bırakma Polikliniği 9 Şubat 2010 da çalışmalarına başlamıştır. Bugüne kadar Sigara Bırakma Polikliniğine 4200 kişi başvurmuş bunların 2600’ ü programa katılmışlardır. Her ayın son Çarşamba günü hastanemiz toplantı salonunda eğitim toplantıları yapılmakta, daha sonra katılımcılarla tedavi odaklı görüşmeler gerçekleştirilmektedir. Bir yıl boyunca takip edilen hastalar bir yılın sonunda hala sigara içmiyorlarsa başarı belgesi ile ödüllendirilmekte ve bu mutlu sonu belgeleyen fotoğraflar hastanemizin internet sayfasına konmaktadır.

Sonuç olarak tütünle mücadelede, devletin, sivil toplum örgütlerinin ve bireylerin rol, görev ve sorumlukları vardır. Azimle, inançla ve sabırla sürdürülecek mücadeleyle tütünsüz bir dünyaya ulaşmak hayal değildir.

 

                                                                           Uzm. Dr. Seren Arpaz

 

Doktor çalışma Listeleri

Doktor çalışma Listelerini
Görüntülemek için Tıklayınız...

Hastanemiz İhaleleri

Hastanemiz İhalelerini
Görüntülemek için Tıklayınız...

Hizmet Envanteri

Hizmet Envanteri ve
Standartlar Tablosunu
Görüntülemek için Tıklayınız...

© Tüm Hakları KUŞADASI DH'ne Aittir